Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Eylül 2021

Uzman Erbaş, Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı Nedir ?

Uzman Erbaş Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na tabi olarak çalışan asker kişilere verilen addır. Uzman erbaş dendiğinde başka bir rütbe olarak akla gelmemesi gerekiyor zira Uzman erbaş bir statüdür, uzman çavuşlar ve uzman onbaşılar da bu statüye bağlı birer rütbedir. Toplum nazarında şu yanılgı akıllarda yer etmiştir uzman erbaşı farklı bir rütbe olarak görmektedirler ki bu da yanlış bir tanımlama bilgi kirliliğinden kaynaklanan bir yanılgıdır.

Uzman Çavuş Nedir ?

[vurgula renk=”kırmızı”]Uzman Çavuş[/vurgula] en az lise veya dengi okul okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini (askerlik) çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, muvazzaflık hizmetini müteakip Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arz eden teknik ve kritik görev yerlerinde görev yapan, bu kanun esaslarına göre istihdam edilenlerle, yönetmelikte belirtilen esaslara göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçirilen uzman erbaşlara verilen rütbedir.

Uzman Onbaşı Nedir ?

[vurgula renk=”kırmızı”]Uzman Onbaşı[/vurgula] en az ilköğretim okulu veya dengi okul mezunu olup, muvazzaflık (askerlik) hizmetini müteakiben, Türk Silâhlı Kuvvetlerinin devamlılık arz eden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilen uzman erbaşlara verilen rütbedir. Uzman onbaşı olarak göreve başlayanlar 1 yıllık kıt’a görevine müteakip yapılacak olan sınav sonucunda uzman çavuş rütbesine nasb edilebilirler.

Uzman çavuş ve uzman onbaşılar Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde bulunmaktadırlar, özellikle operasyonel faaliyetlerde en ön safta yer almaktadırlar. Hemen hemen düzenlenen bütün tatbikatlar, operasyonlar, sınır ötesi operasyonların tamamında aktif olarak görev almaya devam etmektedirler.

Peki Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı Rütbeleri Nasıldır ?

Peki Uzman Çavuş veya Uzman Onbaşı Nasıl Olabilirim ?

[recent-post id=”34″]

Buraya tıklayarak uzman çavuş veya uzman onbaşı nasıl olabilirim sorunuza cevap bulabilirsiniz, sizler için rehber ve örnek teşkil edecek bir çok makale hazırlamaya devam ediyoruz, kulaktan dolma bilgilerle veya bilgi kirliliğinde boğulmanızı önlemeye çalışıyoruz makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz