Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2023

Uzman Çavuş veya Uzman Onbaşı Nasıl Olabilirim ?

İnternet üzerinden en çok araştırılan sorular uzman çavuş veya uzman onbaşı nasıl olabilirim, seçim aşamaları nasıldır, nasıl ve nereden başvurabilirim gibi sorulardır, tüm detaylarıyla birlikte nasıl uzman çavuş olabileceğinizi veya nasıl uzman onbaşı olabileceğinizi araştırdık ve sizler için rehber bir içerik hazırlamaya çalıştık.

Öncelikle şuna karar vermeniz gerekiyor, Kara, Hava veya Deniz Kuvvetlerinde mi olmak istiyorsunuz yoksa Jandarma veya Sahil Güvenlik Komutanlığında mı uzman erbaş olmak istiyorsunuz buna karar verdikten sonra aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetlerinde Nasıl Uzman Erbaş Olabilirim ?

Kara, Hava veya Deniz Kuvvetlerinde uzman erbaş olabilmek için öncelikle alımları takip etmeniz gerekiyor, alımlar resmi web sitesi üzerinden duyuruluyor ve online olarak başvuru yapabiliyorsunuz. Online başvurular haricinde başvuru kabul edilmemektedir, alım ilanı yayınlandıktan sonra detaylı bir şekilde başvuru kılavuzu yayınlanmaktadır, yayınlanan kılavuzda online olarak nasıl başvuracağınıza dair bütün bilgiler MSB tarafından yayınlanıyor.

Yalnız özellikle belirtmemiz gerekiyor ki kısa süre önce Milli Savunma Bakanlığı önümüzdeki dönemlerde ihtiyacın karşılandığını bildiren bir duyuru yayınladı, bu duyuruda dış kaynaktan alım yapılmayacağı, ihtiyaç durumunda sözleşmeli er ve erbaşlardan başarılı olanlardan uzman erbaş alımı yapılacağı bildirildi. O yüzden alım şartları, yaş şartı gibi bilgileri paylaşmamız mantıksız olacağı için tüm bilgileri paylaşmıyoruz. Yeni bir ilan gelirse veya MSB tekrar alım ilanı yayınlarsa bunları sizler için detaylıca inceleyip paylaşacağız.

[recent-post id=”21″]

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığında Nasıl Uzman Erbaş Olabilirim ?

Jandarma ve Sahil Güvenlik uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilmek için öncelikle bir alım olması gerekiyor, alım ilanları da Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi web sitesi üzerinden yayınlanıyor. Alım ilanı yayınlandıktan sonra başvuru kılavuzunu okuyarak gerekli şartları taşıdığınız takdirde alımlara başvuru yapabilir, sınavları, mülakatı ve sağlık raporunuzu da sağlam olarak aldıktan sonra uzman erbaş olabilirsiniz. Genel itibariyle başvuru şartları değişmiyor ve Jandarma genelde askerlik şartı aramadığı için terhis problemi de yaşamıyorsunuz.

Jandarma uzman erbaş alımlarına başvuru yapabilmek için sitemizi takipte kalmanızı öneriyoruz zira bütün ilanları, duyuruları ve haberleri sitemiz üzerinden paylaşıyoruz, ilan yayınlanmadığı için başvuru şartlarını sizlerle paylaşmamız mantıksız olacağı için alım ilanı yayınlandıktan sonra başvuru şartlarını da içeren bir haber hazırlayacağız. Yorum bölümünü kullanarak uzman erbaş alımlarıyla alakalı sorularınızı sorabilirsiniz, tecrübemiz ve bilgimiz dahilinde editörlerimiz anında cevaplandıracaktır.

Jandarma ayrıca uzman onbaşı alımı yapmıyor, ayrıca genelde lise mezuniyeti istiyor ve askerlik şartı aramıyor fakat tekrar bir ilanda değişiklik yapılırsa bilahare sizlere bildireceğiz, Kara Kuvvetleri komutanlığı ortaokul mezunu uzman onbaşı alımı yapıyordu fakat artık dış kaynaktan alım durdurulduğu için Jandarma böyle bir şey yapar mı maalesef şu an bunun cevabını veremiyoruz. Sizlerden ricamız takipte kalmanız . . .

Jandarma ve Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Başvuru Linki Nedir ?

Jandarma veya Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımları yapıldığında aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak online başvuru yapabiliyorsunuz veya eğitim atamalarını, güncel duyuruları da anında ordan takip edebiliyorsunuz. Şu an jandarma veya sahil güvenlik uzman erbaş alımı olmadığı için başvuru yapamazsınız, başvurular açıldığında bilahare sizinle paylaşacağız.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Başvuru Linki ► https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris

2020 Yılında Jandarma Uzman Erbaş Alımı Yapacak Mı ?

2020 yılında Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaç durumunda yeni bir uzman erbaş alımı yapabilir fakat şu da unutulmamalıdır, 2019 yılında yapılan alım neticesinde halen bekleyen adaylar da göz önünde bulundurulduğunda yakın bir süreçte alım olmaz diye düşünüyoruz. Fakat Jandarma bir sürpriz yapar yeni ilan açarsa sizler de başvuru yapabilirsiniz, alımların önceden haber verilmiş olması veya önceden duyulması size bir artı kazandırmıyor erken başvurmanız da öyle o yüzden sabırla beklemeniz elzemdir. Yani sürekli alım var, alım olacak şeklinde yapılan paylaşımlar yanlıştır zira Jandarma bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı şu tarihte alım yapılacak diye bir açıklama olmadığı için net olarak bir tarih vermek pek doğru değil.

Değerli arkadaşlar bir önceki yazımızda uzman erbaş nedir konusunu inceledik, dilerseniz buraya tıklayarak sizler de uzman çavuş nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. MAHMUT BAŞTA dedi ki:

    Jandarma genel komutanlığı 2019 yılında yaptığı ve yapacağı alımlarda askerlik hizmetini çavuş olarak yapanlarmı uzman çavuş olarak başlıyorlar göreve yoksa lise mezunu her aday onbaşı çavuş olarak askerliğini yapmamış sadece er olarak yapmış olsa bile lise mezunu olduğu için uzman çavuş olarakmi başlayacak

    1. admin dedi ki:

      Askerlik hizmetini Çavuş olarak tamamlamadıysa uzman onbaşı olarak başlar daha sonra sınava müteakiben uzman çavuş rütbesine nasb edilir, yönetmelik bu şekilde.

Yorum Yaz